Basit Olarak ''Kuantum Fiziği''  

 Kuantum mekaniği, yada kuantum fiziği madde ve ışığın atomaltı seviyedeki davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır.Atomları meydana getiren elektron,proton,kuark gibi tanecikleri açıklamaya çalışır.Latince’deki ‘’Quantus’’ yani ‘’Ne kadar, ne büyüklükte’’ sözünden gelir.
  Kuantum mekaniğinin temelleri Max Planck, Albert Einstein , Niels Bohr, Werner Heisenberg ve daha birçok bilim insanı tarafından 20. yüzyılın başlarında atılmıştır.

kuantum-mekanigi Kuantum Mekaniğinin Oluşumu

  Klasik fizik hatasız olmasına rağmen artık fotoelektirik gibi bazı şeyleri açıklamada yetersiz olmaya başlamıştı.Bazı şeyleri açıklayabilmek için Einstein ve Planck fotonun paketçiklerden oluştuğunu varsayarak çalışmalarına devam etmek zorunda kaldılar. Böylelikle kuantum fiziğinin ilk adımları atılmış oldu.İlerleyen zamanlarda Bohr atomdaki elektronların bir yörüngede dolaştığı fikrini ortaya attı. Fakat kanıtlamada yetersizdi. De Broglie, yaptığı doktora çalışmasında ışığın, yani fotonun hem dalga hemde tanecik yapısında olduğunu kanıtlayarak Bohr’un yörünge fikrini kanıtlamış ve Kuantum fiziğine büyük bir katkıda bulundu.

 

de-broglie
Louis de Broglie


 

Kronolojik sıralamasıyla Klasik Fizikten Kuantum Fiziğine Geçiş:


  • 1897: Pieter Zeeman, ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını buldu; J.J. Thomson da, elektronu keşfetti.


  • 1905: Albert Einstein dalga özellikleri olan ışığın aynı zamanda, daha sonra foton diye adlandırılacak olan, belirli büyüklükte enerji paketlerinden oluştuğu düşüncesini ortaya attı.

  • 1911-1913: Ernest Rutherford, atomun çekirdek modelini oluşturdu. Bohr ise atomu bir gezegen sistemi gibi betimledi.

  • 1923: Arthur Compton, X - ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi. Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu.  • 1897: Pieter Zeeman, ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını buldu; J.J. Thomson da, elektronu keşfetti.


  • 1905: Albert Einstein dalga özellikleri olan ışığın aynı zamanda, daha sonra foton diye adlandırılacak olan, belirli büyüklükte enerji paketlerinden oluştuğu düşüncesini ortaya attı.

  • 1911-1913: Ernest Rutherford, atomun çekirdek modelini oluşturdu. Bohr ise atomu bir gezegen sistemi gibi betimledi.

  • 1923: Arthur Compton, X - ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi. Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu.
     Kuantum Fiziğine Geçişi Sağlayan İlkeler:


1-     Heisenberg Belirsizlik İlkesi

Kuantum fiziğinde bazı şeyler bilinemez durumdadır. Mesela bir elektronun atomun yörüngesindeki tam yerini bilemezsiniz.

heisenber-belirsizlik-ilkesi


2-     Fotonun Hem Tanecik Hem de Dalga Formatına Sahip Olması:

Kuantum fiziğinde, foton ve elektronlar gibi nesneler çift formata sahiptir. Yer yer parçacık, yer yer ise dalga formatında olabilirler.


Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_mekani%C4%9Fi

author

Resul BOZBURUN

2017 yılından beri farklı isimlerle blogger camiasında yer alıyorum. 2020 yılında Acabaa.com'u kurdum. Şu aralar sibersaldirilar.com 'da Siber Güvenlik üzerine çalışıyorum. Dilerseniz bana buradaki mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Sosyal içerik ve Teknoloji

Dijital dünya